paspartu
Dom i ogród

Passe partout – co to takiego?

Chcąc nie chcąc częściowo interesujemy się architekturą wnętrz. Od czasu do czasu kupujemy pewne rzeczy do swoich domów – wymieniamy stare i kompletnie zniszczone już meble, inwestujemy w nowe lampy czy postanawiamy urozmaicić przestrzenie jakimiś dodatkami.

W grupie takich domowych ozdób często pojawiają się ramki paspartu. Być może to nazewnictwo nic nam jeszcze nie mówi, ale jeśli odkryjemy, co się pod nim kryje, najprawdopodobniej znajdziemy idealne dodatki dla swoich pomieszczeń.

Paspartu są nietypowymi ramkami, które po raz pierwszy zaczęły być wytwarzane we Francji – tam rozpoczęły swój żywot. Najczęściej wykonuje się je z miękkiego i plastycznego kartonu. Dawniej odpowiedzialny był za to sam człowiek, który ręcznie potrafił utworzyć naprawdę niesamowite przedmioty, ale jako że był to proces czasochłonny, siłę ludzkich rąk zastąpiły specjalistyczne maszyny. Dziś to one wytwarzają dla nas te wszystkie kartonowe ramki. Czym różnią się od tradycyjnych ozdób otaczających obrazy? Przede wszystkim rozmiarem. Zawsze są bowiem przynajmniej odrobinę mniejsze od grafik. Musimy je umieszczać bezpośrednio w samych ramach, w ten sposób uzyskując podwójne obramowanie dla obrazu. Do wyboru mamy zresztą ogromną ilość fantastycznych i zachwycających passe partout. Możemy do woli przebierać w jednokolorowych strukturach czy wyrazistych wzorach i ciekawych połączeniach. Nie musimy też decydować się na ramkę prostokątną czy kwadratową. Ta o pofalowanych brzegach znacznie lepiej będzie wyglądać w romantycznie zaaranżowanej sypialni czy wytwornym salonie. Przyjrzyjmy się różnym propozycjom producentów i starajmy się je wizualizować. Myślmy o tym, jak zaprezentowałyby się one w naszych domowych pomieszczeniach.

Nawet jedna niepowtarzalna ramka może odmienić wygląd aranżacji o sto osiemdziesiąt stopni. Jesteśmy w stanie stworzyć z niej główną ozdobę całego pomieszczenia. W tym celu umieśćmy ją na najbardziej widocznej ścianie pokoju. Sprawmy, by każdy mógł ją dostrzec i się nią zachwycić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *