pogrzeb najbliższych z zagranicy
Usługi pogrzebowe

Sprowadzanie zwłok z zagranicy

Do sprowadzania ciała bliskiej osoby z zagranicy upoważnieni są: małżonek, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, ciotki, stryjowie. Chcąc sprowadzić zwłoki do Polski samodzielnie trzeba ubiegać się o zgodę prezydenta/starosty miasta na ich transport. Mają oni obowiązek odpowiedzieć w ciągu 3 dni, a my uzyskując zgodę musimy w ciągu 3 dni przewieźć zwłoki.

Do zgody na  transport zwłok z zagranicy wymagane jest również przedstawienie aktu zgonu, przetłumaczonego na język polski, jak i zaświadczenie o tym, że zmarły nie zginął poprzez chorobę zakaźną czy epidemię(w przypadku transportu prochów nie jest to wymagane). Jeśli śmierć nastąpiła w wypadku, poprzez morderstwo lub samobójstwo konieczna jest również zgoda policji lub sądu na wywiezienie zwłok z kraju. Cena wydania przez konsula zgody na sprowadzanie zwłok w obrębie Unii Europejskiej wynosi około 40 euro. Pracownicy konsulatu muszą bowiem przed transportem opieczętować trumnę lub urnę z prochami.

Tam mogą wymagać od nas zaświadczenia od firmy pogrzebowej o zamknięciu trumny zgodnie z przepisami lub o kremacji zwłok. Pamiętajmy również o zabraniu ze sobą zaświadczeń, jeżeli chcemy przetransportować je samolotem.  Transport zwłok można zlecić także firmie pogrzebowej, za odpowiednią opłatą zajmie się wszystkimi formalnościami oraz transportem, trzeba jej jednak wystawić zaświadczenie które upoważnia ją do tego.  W przypadku, gdy rodzina nie ma środków na pokrycie kosztów transportów zmarły jest pochowany w kraju gdzie umarł, w tym przypadku za jego pochówek płaci gmina, grzebany jest zgodnie z panującymi w niej zwyczajami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *